محمد تركش و مرجان كريمى

استوديو معمارى روايت شيراز-١٣٩٥

كارشناسى ارشد مهندسى معمارى

پس از سال ها ممارست در دفاتر معمارى، پروژه هاى مختلف، تحقيق و پژوهش در زمينه هاى مختلف معمارى دفتر مستقل خود را تحت عنوان استوديو معمارى روايت در سال ١٣٩٥ در شيراز افتتاح كردند، با هدف احياى هويت ها بدون تقليد بلكه با كنكاش روح معمارى ايرانى و تلفيق آن با معمارى امروز، درصدد خلق آثارى با حس و حال سيال براى پاسخ به نياز هاى امروز و فردا است.

پروژه شماره 1)

مطب دندانپزشکی دکتر امام- دکتر خزاعی

روایت فرآیند طراحی –

بازسازی و تغییر کاربری مجتمعی تجاری اداری با قدمت چند سال و تبدیل به فضایی مغایر با کاربری ساخت در کل محتمع و تبدیل به مجتمع پزشکی بدون در دست داشتن نقشه های اجراشده و فاز دو ساختمان ، در ابتدا دغدغه ای را شکل داد .

با در نظر گرفتن پوسته بیرونی به عنوان عنصری ثابت و غیرقابل تغییر به شناخت مخاطبین عام و خاص و همچنین شناخت نیازهای کاربری کلی و خاص پروژه به عنوان مطب دندان پزشکی با سه یونیست در دو اتاق درمانی با تخصص ارتودنسی و زیبایی ، به مسئله طراحی اين فضا رسيديم

پاسخگویی به این مسئله که چگونه می توان با وجود محدودیت های موجود به نیازهای مخاطبین پروژه به طوری که ماهیت وجودی دندان پزشکی حفظ گردد شکل گیری فضاها را تعریف کرد .

فضاسازی ها با توجه به دو عامل نیاز های مخاطبین فضا و مفهوم هنر دندانپزشکی شکل گرفتند . در ایده های اولیه طراحی سعی بر آن شد تا با بازآفرینی حس و حال معماری ایرانی در جهت تحقق اهداف پروژه ، معماری سنت و مدرن . با یکدیگر تلفیقی گردد .

از دیگر نکات قابل توجه در پروژه ، استفاده از یک الگوی قابل گسترش و منعطف جهت حفظ یکپارچگی ، بهره گیری از نیروی پنهان در رنگ سبز آبی و همچنین تلفیق ایده های طراحی و تخصص دندانپزشکان است تخصص زیبایی لمينت با ایجاد فضاهای یکدست و استفاده از متریال فایبرگلاس و تخصص ارتودنسی در ایجاد ساختار های نمایان می باشد .

در راستای درک قصا ، حرکت پویا از قلب مجموعه با نور یکپارچه ( پذیرش ) آغاز و به دو سمت تور طبیعی مستقیم اتاق های درمان ) و تلفيق نور طبیعی غیرمستقیم و نور مصنوعی ( فضای انتظار امتداد می یابد . در این تقسیم بندی فضایی سباليت خیالی ، فضاها را توسط پیمون ( مدول ) یکپارچه و به هم گره می زند

روایت حضور در فضا …

ادراک خدمات گیرنده .

مراجعه کننده در هنگام ورود متوجه حضور در فضایی درمانی می شود . فرم خاص میز منشی توانایی پاسخگویی به مخاطبی ایستاده و افرادی در فضای محدود ، در حال حرکت را دارد . دو پارتیشن متحرک . چسبیده به جداره پشت میز منشی و معرفی کننده کاربری فضا به آبدارخانه و اتاق مدیریت راه دارند . این پارتیشن ها با ایجاد دید وندید ، محرمیت موردنیاز این فضاها را تامین می کنند

بیمار و همراه در هنگام ورود به فضای انتظار ، بازی نور و سایه با ترکیب رنگی سبز ایرانی نشسته در محیط و سبزینگی کشیده شده درون فضای آرامش نسبی روحی و روانی برای مخاطب ایجاد می شود ..

ادراک خدمات دهنده

منشی  بیشترین استفاده در زمان حضور از فضای مرکزی ، سقفی یکپارچه بلند و کشیده پرشده از نور می باشد و دسترسی به هنگام حرکت در فضا ، مستقیم با کوتاهترین مسیر به اتاق پزشک و آشپزخانه می باشد .

دستیار ، قرارگیری اتاق استریل در بخش درمانی و بایگانی در بخش خدماتی با حرکت در فضا امکان پذیر است

پزشک  اتاق های درمان به دو بخش فضای قرارگیری میز پزشک و یونیت ها تقسيم می شود . ارتباط دو اتاق درمان از طریق درب کشویی بین دیوار مشترک و ارتباط اتاق های درمان به تراس از طریق درب شیشه ای امکان پذیر می باشد . دید پزشک به تراس در هنگام ارائه خدمات و دید بیمار در هنگام درمان از بونیت به سمت بیرون ( تراس سبز ) و به سمت سقف می باشد.

 

تلفن تماس :

07136261176

09175353442

آدرس دبیرخانه:

شیراز ، چهارراه ستارخان ، خیابان شهید رادفر ، کوچه 2 ، پلاک 14

تمامی حقوق برای معمار شیراز محفوظ است .