ارسال مدارک مسابقه جهت شرکت در داوری مسابقه 

معماری در فضای پسماند

مقدمه

فضاهای پسماند شهری قطعاتی از بافت پیشین شهر هستند که بدون برنامه میان محیط ساخته باقی می مانند، تکه­­ ای جامانده از آنچه “نوسازی شهری” می­نامیم؛ محصولات جانبی توسعه زیرساخت های ترافیکی، حمل و نقل و سایت های صنعتی. آنچه جین جیکوبز “خلاء مرزی”، و راجر ترانسیک “ضدفضای شهری” یا “فضای گمشده” می­نامند؛ پسماند بی­شکلی از فضا در محل برخورد بزرگراه­ها، باریکه­ای از فضا در مرز یک مجتمع بزرگ، سایت­های رها شده­ی ریل­های راه آهن، محوطه­ای متروک باقی مانده از ساختمانی سوخته و .. .

کانسپت فضای پسماند متضمن این نکته است که هر مدلی از “نوسازی شهری معاصر” دربرگیرنده عنصری از تخریب است. تولید انبوه هرگونه زیرساخت یا فضا در شهر معاصر حاصل مسابقه­ ی تخریب فضاهای پیشین است. چنین مدلی از تخریب به­ واسطه کشاکشی که با موجودیت گذشته­­ ی خود پیدا می­کند، در هر حال ردپایی از ساختار اصلی به جا خواهد گذاشت، ردپایی از مقاومت قطعاتی که یا خیلی سرسخت یا خیلی حاشیه ای هستند.

در تئوری، فضاهای پسماند بخشی از فضای رسمی شهری محسوب نمی شوند. فضاهای پسماند متضمن فرصت هایی برای عقب نشستن از کنترل رسمی و غیررسمی فضاهای شهری و تبدیل شدن به مناطقی کمتر رصد­شده هستند. این فضاهای بی­شکل در حیطه­ ای خارج از دامنه­ ی رسمی طراحی فضا قرار می گیرند، چرا که نتیجه­ مستقیم روند طراحی نبوده، بلکه بیشتر عواقب یا آسیب های جانبی روند برنامه ریزی و ساخت هستند.

مهلت ثبت نام به پایان رسید .

دانلود اطلاعات تکمیلی دانلود بریف مسابقه

موضوع مسابقه

فضاهای پسماند شهری می توانند به مثابه کاتالیزوری جهت دگردیسی حیطه­ های خاکستری عمل کنند. این فضاها می­توانند به دوختن مجدد رشته­ هایی از بافت شهر بپردازند که در روند نوسازی شهری دچار انقطاع شده ­اند. مداخلات طراحی در فضای پسماند می تواند به تعریف مجدد زیست شهری در خلاء­های مرزی بینجامد.

معماری چگونه می تواند به بازتعریف وضعیت پسماندی فضا بپردازد؟ چه سناریوهای آلترناتیوی را می­توان در این ساختارهای بازمانده­ متصور شد؟ چگونه می توان برداشت سوژه از فضای شهر را کلیشه­ زدایی کرد؟ امکان معماری در فضای پسماند چگونه می­تواند در برابر جریان غالب توسعه/تخریب شهر معاصر مقاومت کند؟

سایت

میدان احسان در مرکز یکی از متراکم­ ترین و پرترددترین مناطق بخش شمال غرب شیراز واقع شده که از یک سو نیز به شهرک­ سازی­ های متأخر مرزهای شمال غرب شیراز متصل می­گردد.  میدان احسان در لبه­ کوهپایه دراک قرار گرفته که سابقا با باغ­های انگور پوشیده شده و پذیرای بازارچه­ های فصلی بود. این منطقه از گذشته نقطه­ای جهت شروع مسیر کوهنوردی دراک جهت علاقه­ مندان نیز بوده است. فعالیت طیف متنوعی از کاربری­­های شهری در اطراف، جریانی زنده و پویا از زیست شهری را تا ساعات پایانی شب  ایجاد نموده است. در جریان یک برنامه نوسازی شهری از حدود دو دهه پیش، این کوهپایه به بستر ساخت و سازی پرتراکم تبدیل شد و پلی روگذر فضای میدان را قطع کرده، جریان آزاد زندگی شهری و منظر کوه دراک را مختل نمود. حاصل این پروژه، باقی ماندن یک فضای پسماند بزرگ در زیر پل بود که در حال حاضر به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می­گیرد.   

در عین نقش مخربی که ساخت پل در تخریب ساختار فضا داشته، گونه­ ای از میدانی پنهان و سرپوشیده در این فضا  ایجاد شده که می­تواند پذیرای روایت­های گوناگونی از زیست شهری باشد.  چالش این مسابقه بازبینی و تصویر­کردن سناریوهایی آلترناتیو در این قطعه فضای پسماند شهری می باشد. شرکت کنندگان در انتخاب برنامه­ فضایی و روش مداخله آزاد هستند. این مسابقه از راه حل­هایی نو و خلاقانه جهت احیاء و تصاحب مجدد این فضا به نفع شهر استقبال می کند.

ساختار مسابقه

مسابقه در دو مرحله برگزار خواهد شد؛ لیست کوتاه راه ­یافتگان به مرحله­ دوم پروژه های خود را در جلسه ای عمومی در حضور داوران مسابقه در طی فستیوال ارائه خواهند نمود. پس از اعلام لیست کوتاه مسابقه، مدارک لازم و برنامه­ زمانی و مکان ارائه آثار در اختیار برگزیدگان قرار خواهد گرفت.

معیارهای داوری

 • نوآوری در مدل مواجهه با پرسش طراحی.

 • اصالت، جسارت و خلاقیت در نوع پاسخ دهی به مسئله.

 • تبیین عاملیت اجتماعی، فضایی و محیطی طرح.

 • شفافیت و نوآوری در بیان پروسه­ طراحی.

 • تبیین دقیق مدل مواجهه با فضا، متریال و تکنیک.

 • ترسیم بینشی متفاوت از سناریوهای ممکن در آینده.

تقویم مسابقه

 • اعلان رسمی مسابقه : 7 اسفند 1402
 • آخرین مهلت ثبت نام : 25 اسفند 1402
 • آخرین مهلت ارسال آثار : 14 اردیبهشت 1403
 • جلسه داوری مرحله اول : 16 اردیبهشت 1403
 • اعلام لیست کوتاه : 18 اردیبهشت 1403
 • ارائه پروژه های برگزیده/داوری نهایی : 26 اردیبهشت 1403
 • آیین اعلام نتایج : 28 اردیبهشت 1403

صلاحیت شرکت در مسابقه

تمامی افراد، تیمها و دفاتر طراحی فعال در حوزه­ معماری، هنر، منظر و طراحی شهری می­توانند در این مسابقه شرکت کنند.

ثبت نام

تمامی شرکت­ کنندگان می بایست در سایت فستیوال معمار شیراز (www.memarshiraz.ir) در قسمت مسابقه ثبت­ نام و فرم ثبت­ نام را تکمیل نمایند. پس از ثبت­نام، هر شرکت­ کننده یک کد ثبت نام دریافت خواهد کرد. آخرین مهلت ثبت­ نام در مسابقه 25 اسفند 1402 می باشد. 

پس از اتمام مراحل ثبت­ نام، نقشه­ ها و عکس­های هوایی، پلان­ها، تصاویر وضع موجود و مدل سه بعدی سایت طراحی از وب­سایت معمار شیراز قابل دانلود خواهد بود.

ثبت نام در بخش اول این مسابقه رایگان است.

آیین نامه و شرایط اختصاصی مسابقه:

۱- شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد و رایگان است.

۲- مسابقه حاضر در دو مرحله برگزار می گردد.

۳- رعایت حقوق معنوی و مادی آثار بر اساس «قانون حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان» مصوب 11/۱۰/1348 برای شرکت کنندگان و تمامی ارکان مسابقه لازم الاجراست.

4- برگزارکننده مجاز است طرحها، آثار و مستندات رسیده را پس از اتمام مسابقه با حفظ و رعایت مالکیت معنوی شرکت کنندگان به نحو مقتضی و با ذکر مشخصات صاحب طرح و اثر و به شیوه ای که صلاح بداند منتشر نموده و یا به نمایش بگذارد.

5- در مورد افراد حقیقی که بصورت گروهی در مسابقه شرکت خواهند نمود، برگزارکننده تنها فردی را که با عنوان سر گروه ثبت نام می کند، جهت انجام مراحل مسابقه، مکاتبات، اعطاء جایزه و سایر مسئولیت ها به رسمیت می شناسد. تکمیل فرم ثبت نام گروهی و تکمیل اطلاعات و امضاء اعضاء گروه الزامی می باشد.

6- شرکت کنندگانی که به صورت فردی در مسابقه شرکت می کنند، فرم ثبت نام فردی و در خصوص افراد حقیقی که به صورت گروهی در مسابقه شرکت می کنند، فرم ثبت نام گروهی و اشخاص حقوقی نیز فرم حقوقی را می بایست تکمیل و امضا نمایند. یک نسخه بصورت مکتوب و فیزیکی همراه با امضای شرکت کنندگان و یک نسخه ذخیره شده بر روی CD یا DVD تهیه شود.

7- طرحها و آثار ارائه شده، پس از پایان مراحل مسابقه مسترد نخواهد شد.

8- ارسال اثر توسط شرکت کنندگان به منزله اعلام مالکیت اثر است؛ در صورت اثبات عدم صحت این موضوع و یا تقلید عینی در طرح، ضمن رسانه ای شدن آن، شرکت کننده مورد نظر از مراحل مسابقه حذف شده و به مراجع قضایی معرفی خواهد شد و در صورت اخذ جایزه، الزام به عودت آن خواهد داشت و ملزم به پرداخت خسارات وارده می باشد. تشخیص اصالت اثر با هیأت محترم داوران است.

9- به آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه مسابقه ارسال شود به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد.

10- بر روی شیت ها هیچگونه کد، شناسه، نام، مشخصات، لوگو و امثالهم از سوی شرکت کننده نباید درج شود.

11- شرکت کنندگان بایستی لغایت آخرین زمان ارسال آثار، مدارک خواسته شده را از طریق وب­سایت اعلام شده ارسال نمایند.

12- برگزارکننده در قبال تأخیر  در ارسال و  مشکلات و ناخوانایی آثار مسئولیتی ندارد.

13- در صورت شکایت احتمالی از مسابقه، تا یک هفته پس از اعلام نتایج، شرکت کنندگان می توانند به دبیرخانه نظارت بر مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مراجعه نمایند.

14- تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده برعهده برگزارکننده بوده و متعاقباً به اطلاع عموم خواهد رسید.

15- بر طبق ماده 3-5 ضوابط عمومی برگزاری مسابقات طی دستورالعمل اجرایی دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی، برگزار کننده و کارفرما میبایست زمینه های استقلال نظر داوران را فراهم نمایند و اجازه اعمال نظر در داوری و ایجاد شرایط و محدودیت برای داوران را ندارند. بر این اساس داوران مستقل از برگزارگننده هستند. لذا با تصریح این ماده اعلام و تاکید میدارد هیات محترم داوران در قضاوت و رتبه بندی آثار کاملا مستقل هستند.

16- شرکت در مسابقه و ارسال اثر به منزله قبول مقررات و شرایط اختصاصی مسابقه است.

 • مدارک لازم جهت شرکت در مسابقه

  مرحله اول

  شرکت­ کنندگان موظفند مدارک زیر را در قالب یک فایل Zip با حجم حداکثر 30 مگابایت با نام کد ثبت­نام دریافتی تا تاریخ 14 اردیبهشت 1403 به وب­سایت دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند.

  1- یک شیت عمودی با فرمت PDF در سایز 150*90cm حاوی تمامی مدارک لازم جهت ارائه پروژه شامل شرح پروژه،  ترسیمات، دیاگرام­ها و تصاویر سه­بعدی. رزولوشن شیت باید 300dpi بوده و کد ثبت­نام شرکت­کننده با فونت 18 pt در گوشه بالا سمت چپ نوشته شود.

  هرگونه اشاره به نام دفتر و طراحان پروژه در شیت منجر به حذف شرکت­کننده خواهد شد.

  2- یک فایل DOC  حاوی شرح پروژه و ایده­ی طرح (حداکثر 250 کلمه) به دو زبان فارسی و انگلیسی.

  – پروژه خود را از طریق وب­­سایت فستیوال معمار شیراز بخش مسابقه آپلود نمایید: www.memarshiraz.ir

  نکته: تمامی فایل ها باید با کد ثبت نام نام­گذاری شوند.

  مرحله دوم

  راه­ یافتگان به لیست کوتاه مرحله­ دوم در جلسه­ای حضوری در تاریخ 26 اردیبهشت­ ماه 1403 به ارائه و دفاع از پروژه­های خود خواهند پرداخت.  شرکت­ کنندگان مجاز به اعمال تغییرات در طراحی در مدارک مرحله­ دوم نخواهند بود.

داوران به ترتیب حروف الفبا :

 • امیرحسین اشعری
 • محمود امیدبخش
 • محمد خاوریان
 • محمد عرب
 • مینا سعادت ­فرد
 • محمدرضا قدوسی
 • محسن مریزاد
 • آرش نصیری

دبیر مسابقه  :

 • ابوالفضل بادآهنگ
 • رتبه اول: 70 میلیون تومان + تندیس و لوح تقدیر فستیوال معمار شیراز
 • رتبه دوم: 50 میلیون تومان + تندیس و لوح تقدیر فستیوال معمار شیراز
 • رتبه سوم: 30 میلیون تومان + تندیس و لوح تقدیر فستیوال معمار شیراز

آیین ارائه در روز 26 اردیبهشت ­ماه سال ۱۴۰3 و اعلام نتایج و اهدای جوایز در روز 28 اردیبهشت­ ماه سال ۱۴۰3 طی فستیوال معمار شیراز در شهر شیراز برگزار خواهد شد. شایان ذکر است نمایشگاهی از آثار برگزیده­ی ارسالی به دبیرخانه مسابقه به انتخاب کمیته علمی و هنری فستیوال معمار شیراز در همان مکان از 26 تا 28 اردیبهشت برگزارخواهد بود.

اگر با شماره تماس ثبت نام انجام شد و کد رهگیری ثبت نام را فراموش کردم ، چگونه میتوانم به آن دسترسی پیدا کنم ؟

شما میتوانید با شماره تماس پشتیبانی وبسایت 09057370252 در تماس باشید و کد رهگیری را دریافت کنید .